Zbavte sa špiny raz a navždy!

Dennodenné upratovanie sa osvedčuje v rodinách, ktoré si dokážu na to nájsť čas. Pre tie veľmi zaneprázdnené táto možnosť neprichádza do úvahy bez skvelých pomocníkov, ktorí dokážu jednorazové upratovanie raz do týždňa využiť na maximum a skoro bez námahy. Ako si poradiť pri sezónnom či pravidelnom udržaní čistoty tapiet na stenu i závesov? O tom sa dozviete práve teraz.

Prať doma alebo navštíviť čistiareň?

V každej domácnosti sa určite nájde kvalitná práčka, ktorá dokáže uniesť určitú hmotnosť špinavého bielizne. Čo ak sa stane, že sa do nej nezmestia vaše nadrozmerné závesy? Riešenie je jednoduché. Navštívte najbližšiu čistiareň a nechajte si závesy vyčistiť bezpečne a bez námahy. Ak patríte k tým odvážlivcom, ktorí by si ich radi vyčistili sami, ponúkame vám pár rád, ako na to. V prvom rade nepoužívajte bielidlo na farebné závesy, len na tie biele. Používajte výlučne čistiace prostriedky na ne určené.

Na etikete závesov máte uvedené ako ich prať, pri akej teplote ich žehliť a pod.. Závesy pred praním namočte do vody napustenej vo vani alebo vo veľkom lavóry a nechajte ich odležať aj celú noc. Studená voda zo závesov odpudí špinu a pripraví ich na ďalšie čistenie. Potom ich vyberte a vložte do bubna práčky a perte na šetrnom programe s nízkymi otáčkami a pri teplote najviac 40 °C. Ak ste etiketu odstrihli a neviete ako sa o ne starať, tak sa riaďte týmito pokynmi a závesy žehlite z rubu, ihneď po vysušení.

Opatrnosti nikdy nie je dosť

Ak vaše steny sú ozdobené tapetami na stenu, mali by ste vedieť, že im z krásy neubudne, ak sa budete o ne správne a pravidelne starať. Správna starostlivosť o tapety spočíva v ich šetrnom, ale pravidelnom a dôkladnom vyčistení. Vždy dbajte na to, aby ste používali správnu techniku a čistiace prostriedky pre konkrétnu tapetu. Z domácich čistiacich prostriedkov sa osvedčila krieda, mastenec, citrón.

Na papierové, reliéfne a bambusové tapety používajte suchú kefku, vysávač s kefovým nadstavcom a handričku na prach. Sklenené a vinylové tapety si zaslúžia čistenie pomocou vlhkej handričky namočenej v mydlovej vode. Jemnými krúživými pohybmi zaistíte opatrné, ale dôkladné vyčistenie všetkých záhybov. Pravidelná starostlivosť predlžuje životnosť tapiet na stenu.