Čo je to keto diéta a ako pri nej schudnúť?

Keto diéta je diéta na chudnutie, ktorá je dnes populárna po celom svete. Mnohým ľuďom skutočne pomáha schudnúť, hoci zahŕňa konzumáciu veľkého množstva tučných jedál. Táto diéta vyžaduje správne používanie a nasledujúce obdobie.

Čo je to keto diéta a ako funguje?

Ketogénna diéta alebo ketogénna diéta, ako ju definuje National Library of Medicine , je diéta, v ktorej hlavným zdrojom energie nie sú sacharidy, ale tuky. Táto diéta pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a chudnutie zmenou metabolizmu.

Pri nedostatku potravy, čo je strava, naša pečeň premieňajúca tuk – tie pochádzajúce z potravy aj tie, ktoré telo nahromadilo – na ketolátky. Ako zdroj energie nahrádzajú glukózu, ktorá vzniká v dôsledku rozkladu sacharidov.

Proces štiepenia tuku na energiu v dôsledku nedostatku sacharidov sa nazýva ketóza. Môže byť vyvolaný pôstom, ale ketodiéta umožňuje vstúpiť do tohto stavu a udržiavať ho bez extrémnych potravinových obmedzení.

Ako vznikla ketodiéta a čo s ňou má spoločnú epilepsiu?

Keto diéta s dôrazom na konzumáciu tukov zahŕňa radikálnu zmenu stravovania, čo je priemerný človek získavania energie zo sacharidov. Ketogénna diéta nie je nebezpečná pre absolútne zdravých ľudí, ak jej pravidlá múdro dodržiavajú. Ale s poruchou funkcie pankreasu, diabetes mellitus a iných metabolických ochorení môže viesť k rozvoju ketoacidózy – patologického stavu, pri ktorom je nadmerná hladina glukózy a ketolátok, čo vedie ku kóme a smrti.

Čo je podstatou ketodiéty

Hlavným pravidlom ketodiéty je minimálna konzumácia sacharidov. V ideálnom prípade nie viac ako 20-50 gramov denne. Postupne musíte zabezpečiť nasledujúci pomer živín v strave:

tuky – 60-70%;

bielkoviny – 20-30%;

nie viac ako 10% sacharidov.

To znamená, že z bežného jedálneho lístka je potrebné uviesť takmer všetky potraviny s vysokým obsahom sacharidov – ovocie, niektoré druhy zeleniny, obilniny, múku, sladkosti a alkohol.

„Pri ketodiéte pacienti zvyčajne vylúčia zo stravy akékoľvek ovocie, chlieb alebo obilniny. Navyše, niektorí dokonca konzumujú zeleninu s minimálnym množstvom sacharidov. Preto sa diéta zvyčajne zbližuje s konzumáciou bielkovín a potravín s vysokým obsahom tuku. To je dôvod, prečo v skutočnosti odborníci na podporu podporiť túto diétu včas – nie viac ako štyri mesiace. Ak budete ketodiétu držať o niečo dlhšie, už to môže viesť k rozvoju rôznych patológií v orgánoch a systémoch,“ vysvetlil odborník na výživu.

vyskytli sa prípady, keď pacienti, ktorí boli rok nepretržite na keto diéte, diagnostikovali rozvoj osteoporózy, ochorenia, pri ktorom sa znížila hustota kostí. To znamená, že takáto prísna diéta môže spôsobiť patologické stavy dokonca aj v metabolizme minerálov v kostiach,

Ako pri všetkých diétach, aj pri ketogénnej je dôležitý kalorický príjem. Ak je schudnúť, potom by sa mal kalorický obsah bežného dennej stravy znížiť o 500 kcal. A pri naberaní svalovej hmoty treba rovnaké množstvo pridať aj do dennej stravy.

Aby sa eliminovala pravdepodobnosť častých porúch v dôsledku toho depresívneho stavu, jedenkrát týždenne je povolené cheat meal („podvádzanie s jedlom“) alebo „zaťaženie sacharidmi“.

To znamená, že človek na diétu si zrazu dovolí všetky „zakázané“ veci, ale nerobí to spontánne s úplnou stratou kontroly, ale plánované.

Druhy ketodiéty

Podľa endokrinológa je ketodiéta dosť široký pojem, v rámci ktorého existujú svoje variácie.

Klasické alebo štandardné. Denná strava obsahuje 75 % tuku, 20 % bielkovín a iba 5 % sacharidov.

Upravené. Pri tejto odrode tvoria tuky 40 % a bielkoviny a sacharidy po 30 %.

Cyklický. Túto diétu často držia športovci, ktorí budú získavať svalovú hmotu. Štandardná ketodiéta sa dodržiava štyri dni, „sacharidová záťaž“ dva dni a prechodný deň ešte jeden deň.

Cieľ. Počas športových dní sa zvyšuje množstvo sacharidov a ubúda tukov, v ostatnom čase platí štandardná ketodiéta.

Klasická ketodiéta zahŕňa konzumáciu asi 20 sacharidov denne. Okrem toho existujú ketodiét, ktoré zahŕňajú úplné vylúčenie sacharidov zo stravy.

Čo môžete jesť na keto diéte?

Základom ketodiéty sú nízkosacharidové potraviny, ktoré tvoria asi 80 % celkovej dennej stravy:

vajcia, tvaroh, kyslá smotana, smotana, mastné syry;

orechy a semená (všetky druhy);

mäsové výrobky (bravčové, jahňacie, kačacie, husacie), mäsové konzervy (paštéta, slanina, klobása, šunka), vnútroti;

Ryby a morské plody;

zelenina (biela kapusta, ružičkový kel, čínska kapusta, uhorky, paradajky, cuketa, akékoľvek zelené), bobule (v malom množstve ako dezert);

rastlinné a maslové oleje.

„Ak chcete dodržiavať ketodiétu, jete na raňajky, obed a večeru hlavne mäso alebo ryby. Zo stravy vylúčime fazuľu, obilniny, chlieb a ako sme už povedali väčšinu ovocia. Zeleninu nechajte, môže to byť napríklad ochucovadlo s vysokým obsahom bielkovín vo forme zeleniny, ako je avokádo a špenát. Strava je dosť chudobná na pestrosť. Zelenina, steaky, morské plody – to je to, čo si pod takouto stravou viete predstaviť,“ vymenovala výživová poradkyňa.

Čo nejesť pri keto diéte

Aj keď ketogénna diéta zahŕňa vylúčenie uhľohydrátov zo stravy, 5% stále zostáva v dennej strave – približne 20-50 gramov. Je potrebné obmedziť množstvopotraviny s vysokým obsahom sacharidov:

akékoľvek obilniny (ryža, pohánka, ovsené vločky, krupica atď.), fazuľa a fazuľa;

cukor a výrobky obsahujúce cukor (sladká sóda, džemy, konzervy, balené šťavy);

pečivo (chlieb, koláče, rožky);

škrobová zelenina (zemiaky, tekvica, mrkva, repa);

akýkoľvek druh rýchleho občerstvenia;

alkohol;

väčšina druhov ovocia;

omáčky a arómy obsahujúce cukor a nezdravé tuky.

Ako rýchlo sa chudne pri keto diéte?

Podľa výskumu je keto diéta bez sacharidov dvakrát efektívnejšia pri chudnutí ako diéta s nízkym obsahom tukov. Ketogénna diéta núti telo pracovať v novom formáte: tuky sa neukladajú do rezervy, ale stávajú sa hlavným zdrojom energie.