Kuracia Shawarma

Tento recept na kuracie shawarma vám zrazí ponožky! Len hrsť každodenných korenín vytvára neuveriteľnú marinádu na kuracie shawarma, ktorá kurča naplní exotickými príchuťami Blízkeho východu. Tá vôňa pri varení je šialená!

Toto je obľúbený recept čitateľov, ktorý je obľúbeným dopytom zahrnutý v mojej debutovej kuchárskej knihe „Večera“ !

Horná fotografia kuracieho shawarmy

Kuracia Shawarma

Toto je jeden z mojich typických receptov, ktorý budú všetci moji priatelia veľmi dobre poznať, pretože ho robím tak často. Je to mimo rebríčka úsilia vs. výstup : len hrsť každodenného korenia, cesnak, kvapka citrónu a olivový olej sa premenia na tú najneuveriteľnejšiu chuť.

Keď sa toto kura varí, vôňa je neuveriteľná . V skutočnosti som takto stretol väčšinu svojich susedov, keď som býval v komplexe mestských domov, náhodných ľudí, ktorých som nikdy predtým nestretol, vystrčili hlavu cez plot a chceli vedieť, čo to preboha robím. Boli nadšení, keď som rozdával vzorky!

Varené kuracie mäso shawarma pripravené na konzumáciu

Čo je vlastne Chicken Shawarma??

Shawarma je obľúbené jedlo pochádzajúce z Blízkeho východu. Je to obľúbené pouličné jedlo, ktoré sa tradične vyrába vo forme koreneného mäsa, ktoré je naskladané na vertikálnom grile s tenkými plátkami, ktoré sa pri otáčaní odrezávajú. Ale nebojte sa! Môžeme variť vodorovne na starej dobrej panvici alebo na BBQ!

Shawarma sa tradične vyrábala z jahňacieho, baranieho a kuracieho mäsa, aj keď v súčasnosti to vidíte aj s hovädzím mäsom. Bežne sa podáva vo forme zábalu, aj keď v niektorých krajinách ho vidíte podávaný na tanieroch s prílohami, ako je ochutená ryža alebo hranolky, a šaláty. V tomto recepte vám dávam obe možnosti!

Chuť tejto marinády na kurča Shawarma je úplne neuveriteľná, napriek tomu je vyrobená len z hŕstky každodenného korenia. recipetineats.com

Ingrediencie v kura Shawarma

Tu je to, čo potrebujete na prípravu kuracieho shawarmy. Stavím sa, že väčšinu korenín, ak nie všetky, už máte vo svojej špajzi!

Ingrediencie v kura Shawarma
 • Kuracie mäso – rád robím Shawarmu s vykostenými stehnami bez kože, pretože sú šťavnatejšie ako prsia. Ale kuracie prsia a panenka fungujú skvele.
 • Citrónová šťava – čerstvá!
 • Olivový olej – Pre nádych chuti, ale aj na zriedenie citrónovej šťavy, aby sa kura „nerozvarilo“
 • Korenie – tu nie je nič neobvyklé! Jediný, ktorý možno nemáte na sklade, je kardamóm, hoci v súčasnosti ho ľahko nájdete v každom obchode s potravinami. Má borovicovú, citrusovú príchuť a je to kľúčová zložka, ktorá odlišuje marinádu Shawarma od iných kuchýň, ako je napríklad mexická, ktorá pravidelne používa iné korenie používané v tomto recepte. Skrátka, nepreskočte!
 • Kontrola korenia – Pikantnosť v marináde Shawarma pochádza z kajenského korenia. Nie je to kľúčový prvok chuti, takže ak ju nechcete pikantnú, buď ju obmedzte alebo úplne odstráňte. Sľubujem, že sa nebudeš cítiť okradnutý. V tomto jedle sa deje veľa ďalších chutí!

MOŽNOSTI OMÁČKY PRE SHAWARMA

Shawarma sa tradične podáva buď s tahini omáčkou (bežnou v Izraeli) alebo s jogurtovou omáčkou. 

Na citrónovo-jogurtovú omáčku potrebujete:

Ingrediencie v kura Shawarma

Ako pripraviť kuracie shawarma

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je najlepšie marinovať kurča cez noc. Ale aby som bol úprimný, objem a chuť marinády je dostatočne intenzívna, že vám prejde minimálne 3 hodiny marinovania. Bol som tam, urobil to veľakrát a nikto sa nesťažoval!

Ako pripraviť kuracie shawarma
 1. Zmiešajte marinádu – Pre pohodlie jednoducho zmiešajte marinádu priamo vo vrecku so zipsom. Najlepšie funguje vrecúško, pretože kura zostane pekne obalené v marináde. Ak dávate prednosť použitiu nádoby, buď kura niekoľkokrát otočte, alebo zvýšte marinádu o 50 %.
 2. Pridajte kuracie mäso do marinády. Utesnite vrecko, odstráňte prebytočný vzduch a potom masírujte srsť zvonku. Nechajte marinovať 12 až 24 hodín v chladničke. Ak vás tlačí čas, stačia aj 3 hodiny!
 3. Jogurtová omáčka – Jogurtovú omáčku pripravte jednoduchým zmiešaním ingrediencií a nechajte ich aspoň 20 minút bokom, aby sa chute prepojili. Takto vydrží v chladničke 3 dni.
 4. Kuracie mäso varte buď na sporáku alebo na grile. Od korenín na ňom získa skvelú kôrku a jeho vôňu budete zbožňovať. Je to opojné!
 5. Pred podávaním nechajte kurča aspoň 3 minúty odpočívať , aby sa šťava preniesla do mäsa, inak pri krájaní mäsa vytečie všade.
 6. Na servírovanie stačí nahromadiť všetko na tanier a nechať každého, aby si urobil vlastné zábaly! Kuracie mäso, šalát, plátky paradajok, cibuľa, jogurtová omáčka a ohrievané placky domáce alebo z obchodu. Ak je kura na väčšej strane, niekedy ho nakrájam. Ale ak sú menšie, zvyknem ich nechať celé.
Chuť tejto marinády na kurča Shawarma je úplne neuveriteľná, napriek tomu je vyrobená len z hŕstky každodenného korenia. recipetineats.com

Ako podávať kuracie shawarma

Existujú dva hlavné spôsoby, ako podávať kuracie shawarma.

 1. Zábaly – Ako zábaly z kuracieho shawarma (ako Gyros a Doner kebab ), s paradajkami, šalátom a jednoduchou jogurtovou omáčkou na boku. Medzi ďalšie voliteľné doplnky patrí: červená cibuľa, syr (opýtajte sa pravosti? Ale to je v poriadku!!), hummus , horúca omáčka / chilli omáčka.
 2. Tanier Shawarma – S ryžou a šalátmi na boku. Myslel som, že v tomto recepte zvyčajne podávam pita chlieb alebo iný dru s veľkým množstvom hummusu alebo jogurtovej omáčky, len preto, že je veľmi tematický. ☺️Nižšie je zobrazená kuracia shawarma  , čo je šošovicová ryža zo Stredného východu (vážne taká dobrá, že ju môžete/budete chcieť jesť len tak samotnú!) a cícerový šalát z Blízkeho východu  (vynechávam korenie z cíceru, inak je tam príliš veľa  kapow korenia deje).