Sauny pre deti – kedy začať?

Saunovanie je tradičný rituál, ktorý mnohí z nás považujú za relaxačný a uvoľňujúci. Otázka saunovania detí je však stále predmetom diskusií a mnohí rodičia sa pýtajú, kedy je vhodné začať vodiť deti do sauny.

Odborníci sa vo všeobecnosti zhodujú, že saunovanie detí by sa malo začať až vtedy, keď sú schopné regulovať svoju telesnú teplotu. Zvyčajne je to vo veku okolo 6 alebo 7 rokov. Mladšie deti si ťažšie udržiavajú optimálnu telesnú teplotu, čo by mohlo zvýšiť riziko prehriatia. Ak sa teda rozhodnete vziať dieťa do sauny, pobyt v nej skráťte. Začnite s nižšou teplotou a postupne ju zvyšujte, ak sa dieťa dobre aklimatizuje. Trvanie by však nemalo presiahnuť niekoľko minút.

Dôležité je tiež dodržiavať bezpečnostné opatrenia, medzi ktoré patrí dostatočná hydratácia dieťaťa, už spomínaná nižšia teplota a neustály dohľad nad dieťaťom. Uistite sa tiež, že dieťa je schopné dostať sa zo sauny samo, ak by mu to bolo nepríjemné.

Rovnako ako dospelí, ani dieťa by ste nemali brať do sauny, ak je choré, napr. ak má horúčku, chrípku alebo iné ochorenie. V takýchto prípadoch je najlepšie nechať telo v pokoji zotaviť sa. Pred začatím saunovania konzultujte zdravotný stav dieťaťa s pediatrom.

Vyhnite sa fínskym saunám, v ktorých sú vysoké teploty a suchý vzduch. Vhodnejšie sú rodinné sauny. Mnohé komerčné sauny už ponúkajú rodinné zóny alebo špeciálne sauny určené len pre deti.

Saunovanie môže byť pre deti prospešné, ak sa dodržia určité bezpečnostné opatrenia a rešpektujú sa individuálne potreby. Pred začatím saunovania je vždy najlepšie poradiť sa s pediatrom. Je tiež dôležité sledovať signály dieťaťa a zabezpečiť, aby bol celý zážitok príjemný a bezpečný.