Výber detského kočíka – hlavné kritériá, ktorým treba venovať pozornosť

Detský kočík je dôležitou súčasťou „venného“ dieťaťa a pomocníkom každej modernej mamičky. Zabezpečuje užitočný pobyt bábätka na čerstvom vzduchu, zaujímavé a pohodlné prechádzky. S kočíkom je vhodné vziať dieťa so sebou do obchodu, na návštevu alebo navštíviť plánované vyšetrenia u detského lekára.

Moderný kočík má množstvo užitočných funkcií.

Amortizácia. Moderné modely sú vybavené stabilizátormi, vďaka ktorým dieťatko nepocíti nerovnosti vozovky a bude pokojne spať.

Pohodlná poloha na chrbte. Spravidla je možné kočíky nastaviť do polohy „ležanie“, „sedenie“ a „polosu“. To zaistí pohodlie pri dlhých cestách a nepreťaží slabú chrbticu dieťaťa.

Bezpečnosť. Vysoké pevné bočnice, bezpečnostné pásy a madlá bezpečne fixujú malého neposedu vo vozíku a zároveň umožňujú končatinám voľne sa pohybovať, no nevypadnúť. Pre dodatočnú bezpečnosť je tu blokovanie kolies, aby sa vozidlo nepohlo, keď to nie je potrebné.

Aký typ kočíka si vybrať

Najdôležitejším kritériom, ktoré vám umožní vybrať si model vhodný pre vek a účel, je typ kočíka. A tu sú najmenej päť rôznych typov:

• kolíska;

• kočík;

• transformačný vozík;

• palice;

• modulárny.

Kolíska je určená pre bábätká 0-6 mesiacov. Ide o kolísku namontovanú na podvozku s kolieskami, v ktorej bábätko trávi čas ležaním. Strecha chráni pred dažďom, vetrom a slnkom. Okrem toho súprava obsahuje pláštenku a moskytiéru. Kolíska je ideálna na spanie vonku.

Kočík je určený pre deti, ktoré už sedia (od 0,6 do 2 rokov). V niektorých modeloch je chrbát naklonený v prípade, že sa dieťa unaví. Ide o najbežnejšiu verziu vozíka, vybavenú madlami a bezpečnostnými pásmi, čo umožňuje bezpečný výhľad na okolitý svet.

Transformátory sú úspešnou kombináciou kolísky a možnosti chôdze. Keď teda dieťa vyrastie, nebude potrebné kupovať ďalšie vozidlo.

Palica je veľmi ľahká a skladná. S takýmto vozíkom je ľahké cestovať a pohybovať sa aj v MHD.

Špeciálnou kategóriou sú modulárne vozíky. Populárne možnosti sú 2 a 3 v 1. Jedná sa o rám s kolesovým podvozkom, na ktorý môžete nainštalovať kolísku a neskôr – chodiaci blok. Kolíska sa zároveň ľahko odstráni, keď dieťa zaspí a je potrebné ho presunúť do domu. Jeden model vydrží až 3-4 roky. Modely 3v1 majú navyše autosedačku, ktorá bude potrebná, ak často cestujete alebo sa presúvate autom.

Ako si vybrať

Detský kočík by mal byť spoľahlivý, dostatočne skladný a ľahký, preto pri kúpe dbajte na kvalitu materiálov, pevnosť konštrukcie, veľkosť kolies a rozmery. Nezabudnite skontrolovať kvalitu bŕzd a tlmičov, pretože to sú hlavné faktory pohodlia a bezpečnosti dieťaťa.

Tiež by mal byť model vhodný pre vek dieťaťa. Medzi príslušenstvom hlavná sada obsahuje pláštenku, moskytiéru, tašku a košík na veci. Čo sa týka dizajnu, zamerajte sa na vlastný vkus: vozík by mal lahodiť oku.

Zvážte teda spomínané body – a výber detského kočíka bude jednoduchý a príjemný!