Často sa obávame, že manuálnym tepovaním sa môže materiál poškodiť a že je tepovanie veľkou záťažou. To je hlavný dôvod, prečo väčšina z nás radšej staršie sedačky či koberce netepuje, ale uspokojí sa len s ich povysávaním. No vedeli ste, že to nie je práve najideálnejšie riešenie? Tiež ak sa už rozhodneme pre tepovanie, kedy je lepšie zavolať si na pomoc odborníka? Zopár tipov prinášame v našom článku.
Prirodzene, citlivosť materiálu je prvý faktor, ktorý treba pri tepovaní zvážiť. Je preto dôležité vybrať nielen vhodnú technológiu tepovania, ale aj čistiaci prostriedok, ktorý sa použije pri tepovaní. Nie je totiž pravdou, že každé tepovanie je šetrné. Na druhú stranu ale ak vyberieme správnu metódu a vhodný čistiaci prostriedok, tak samotné tepovanie bude opotrebovávať vlákno materiálu podstatne menej, ako je tomu pri vysávaní.
Výhody bezpečného tepovania
Poškodenie oderom je najčastejším spôsobom poškodenia koberca či sedačky. Prirodzene, menej kvalitné materiály vydržia menej a sú ďaleko citlivejšie ako tie kvalitnejšie. Avšak ako sme už v článku zmienili, pravidelné vysávanie opotrebováva materiál viac, ako je tomu napríklad pri bežnom chodení po koberci. Našťastie sa ale pri tepovaní používa iná technológia – tepovací prístroj neprechádza neustále po tých istých miestach a nevysáva iba uvoľnený prach, ale ide hlavne do hĺbky. Samozrejme to je zároveň aj dôvodom, prečo z tepovaného materiálu dokáže vytiahnuť viac nečistôt ako pri vysávaní. A ako bonus dostanete krásnu vôňu, ktorá osvieži celú domácnosť.
Dobrou správou je, že tepovaním je možné šetrne vyčistiť prakticky všetky bežné typy kobercov a čalúneného nábytku. To sa hodí najmä pri čalúnených kreslách a stoličkách, ktoré sa bežne nevysávajú. Preto sa niet čomu čudovať, že v domácnosti sú zároveň aj najväčšími akumulátormi prachu a ďalších nečistôt. Dôkazom toho je napríklad aj fakt, že keď vojdeme do starého domu, kde sa dlho netepovalo, tak je cítiť nepríjemný zatuchnutý puch. Je to práve preto, že tkaniny a čalúnenie vo vnútri neboli tepované, nanajvýš len povrchovo čistené.
Kedy je lepšie zavolať odborníka?
Ale pozor. Pokiaľ si nedokážete správne vybrať metódu tepovania alebo vhodný čistiaci prostriedok, je lepšie zavolať si na pomoc odborníka. Tepovanie totiž nie je niečo také ako utieranie prachu, že ho zvládne každý. V prvom rade tu ide o správne používanie prístrojovej techniky a čistiacej chémie. Len tak je totiž možné dosiahnuť želaný efekt. Prirodzene tiež tu platí aj opak. Ak si zvolíte nesprávne, môžete si zarobiť na problém, ktorý vás v konečnom dôsledku bude stáť zbytočné peniaze.
Pritom tepovacích prístrojov je na trhu obrovské množstvo. Rozdiel medzi nimi nie je len v cene, ale aj v kvalite. Pred ich kúpou si teda musíte dobre zvážiť požadované parametre a funkcie, aby ste si zbytočne nepriplatili. Navyše nezabúdajte, že kúpiť si drahý prístroj, ktorý využijete len pár krát do roka nemusí byť práve tým najúspornejším riešením. A požičať si tepovací prístroj je ešte horšie riešenie. Prečo? Pretože každý prístroj má svoje vlastné muchy, čím riskujete neodbornú manipuláciu a v konečnom dôsledku aj poškodenie tepovaného materiálu.
V neposlednom rade je tu aj otázka použitej chémie. Pokiaľ v tom nie ste odborník, riskujete že si na tepovanie vyberiete nevhodnú čistiacu chémiu. Nie všetko sa hodí na konkrétny povrch. Niečo je lepšie, niečo horšie a niečo by mohlo predmet tepovania aj poškodiť. Takže nielenže by ste si zbytočne kúpili drahý čistiaci prostriedok, ale ešte aj riskujete poškodenie svojho tepovaného materiálu. Tiež musíte počítať s tým, že vám tepovanie môže zabrať aj pár hodín. Rozhodne viac, ako len vysávanie. S tým tiež súvisí, že nie vždy je ľahké odhadnúť správnu mieru a dobu tepovania. Môže sa vám stať, že vám tepované materiály budú schnúť zbytočne dlho, alebo nebudú dostatočne vytepované.
Našťastie odborná pomoc od profesionálnej firmy za vás všetky tieto nástrahy a problémy vyrieši. Rozhodne za lacnejší peniaz, ako by vás stálo ich prípadné odstraňovanie.