Najlepšie hračky pre deti sú bezpečné

Pri výbere hračiek pre vaše dieťatko je najdôležitejšie dbať nielen na jej estetický vzhľad, ale aj na bezpečnosť, ako aj na materiál, z ktorého sú vyrobené. Toto pravidlo pomôže vyhnúť sa falzifikátom a rizikám pre zdravie dieťaťa.

Pred kúpou hračky by ste si mali všímať niekoľko dôležitých parametrov: kvalitu, tvar, veľkosť, materiál, z ktorého je vyrobená, účel a vek dieťaťa.

Hračka nesmie mať ostré rohy, aby sa dieťa nemohlo zraniť. Zvlášť dôležité je venovať pozornosť tomuto kritériu, ak kupujete hračku pre dieťa mladšie ako 6 rokov.

Materiál. Hračka musí byť vyrobená z kvalitného materiálu, ktorý nemá nepríjemný a štipľavý zápach. V opačnom prípade to môže naznačovať použitie nekvalitných farbív alebo samotných materiálov, najmä ak hovoríme o plastoch. Nekvalitný plast, ktorý nie je určený na výrobu detských hračiek, môže spôsobiť otravu a alergické reakcie.

Vek dieťaťa. Vekové obmedzenie je veľmi dôležité, pretože niektoré hračky určené pre staršie deti môžu mať veľké množstvo malých častí. Ak kúpite takúto hračku bábätku, môže ľahko prehltnúť malé časti a ublížiť si.

V každom štádiu vývoja sú pre dieťa vhodné tieto hračky:

• Do 1 roka. Pre tento vek je typické rozvíjať jemné motorické zručnosti, dieťa sa učí rozlišovať farby a zvuky, takže najlepšou možnosťou by boli plyšové hračky, hudobné hračky, pyramídy a rôzne hrkálky.

• Od 1 roka do 3. Toto obdobie je pre bábätko najpoznatkovejšie, preto sú na hry dobré veľké puzzle, herné sety s povolaniami, omaľovánky, bábiky a vozidlá.

• Od 3 do 6 rokov. Pre tento vek sú vhodné kreatívne hračky, ktoré môžu rozvíjať interaktivitu a učiť zručnosti. Medzi takéto hračky patria autá a transformujúce sa roboty, kreatívne súpravy, hračky vo forme kreslených postavičiek, ako aj súpravy na experimenty.

Zvyčajne je vek uvedený na obale hračky, čo vám pomôže pri správnom výbere.

A na záver pár rád. Ak chcete svojmu dieťaťu kúpiť interaktívnu hudobnú hračku, mali by ste sa pred výberom dôkladne oboznámiť s melódiami a zvukmi, ktoré obsahuje. Za pozornosť stojí aj prítomnosť tlačidla na ovládanie hlasitosti, pretože ostré a príliš hlasné zvuky môžu dieťa vystrašiť, namiesto toho, aby upútali jeho pozornosť a záujem.

Zárukou bezpečnosti hračiek je prítomnosť certifikátu. Takýto dokument potvrdzuje, že hračka je vyrobená v súlade so všetkými normami a pravidlami.