Opaľovanie – dôležité informácie pre rodičov a ich deti

Slniečko je dobrý sluha, no všetkého veľa škodí. Ak to s opaľovaním preženiete, môžete sa „tešiť“ na nepríjemné spáleniny a časom možno aj na závažnejšie zdravotné problémy. Prečítajte si náš článok a chráňte svoje deti pred rizikami, spojenými s nadmerným pobytom na slnku.

Chcete, aby sa vaše dieťa vyvarovalo nepríjemných spálenín od slnka? Potom nezabúdajte na tieto dobre mienené rady:

  • Slnečné lúče sú najintenzívnejšie v čase zhruba od 10tej do 15tej až 16tej hodiny. Najmä počas vrcholiaceho leta by sa ľudia nemali v tomto čase veľmi zdržiavať vonku; ak, tak v tieni.
  • Overená kozmetika na opaľovanie je nevyhnutnosťou. Voľte ochranný faktor minimálne 30 a aplikujte krém či olej na všetky miesta, ktoré by mohli byť zasiahnuté slnkom. Nezabudnite na uši, šiju, krk i pery – tie ochráni špeciálny balzam.
  • Oči chráňte vhodnými okuliarmi s UVA aj UVB ochranou.
  • Základné opálenie je mýtus. Hnedšia pokožka vás pred pôsobením UV žiarenia nedokáže účinne ochrániť. Melanín, ktorý sa v koži tvorí a môže za jej hnedkastú farbu, je účinný asi ako opaľovací krém s ochranným faktorom 5.

Ako vzniká opálenie?

Zo Slnka prenikajú na Zem dva typy UV lúčov – UVB a UVA. UVB žiarenie zasahuje vrchné časti pokožky a spôsobuje popáleniny, UVA lúče prenikajú do hlbších vrstiev kože a „aktivujú“ tvorbu melanínu. Ten je prirodzeným ochranným prostriedkom kože, ktorá sa takto chráni proti pôsobeniu slnka. Ani zďaleka však nie je taký účinný ako napríklad opaľovacia hmla s hĺbkovou ochranou pokožky.

Ako môže opálenie ovplyvniť riziko vzniku rakoviny kože?

Popáleniny, priveľa času stráveného na slnku, zanedbaná starostlivosť o pokožku vystavenú slnku, pravidelné návštevy solárií – všetky tieto momenty zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože. Mnohé z nemelanómových typov rakoviny kože sú spôsobené slabou ochranou pred slnečným žiarením v detskom veku. Nezabúdajte, že prejavy rakoviny sa môžu objaviť behom niekoľkých, ale i 30tich rokov.

Môže nadmerné opaľovanie spôsobiť aj iné zdravotné problémy?

Nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom môže viesť k vysušovaniu pokožky, svrbivým pocitom či pocitom nevoľnosti. Dokázaný je taktiež súvis medzi opaľovaním sa a nadmerným starnutím pleti. Na UV žiarenie veľmi citlivo reagujú aj ľudské oči. Ak ich nebudete chrániť vhodnými okuliarmi, môžu sa dostaviť seriózne problémy, dokonca šedý zákal.

Ako si zabezpečiť dostatok vitamínu D?

Hovorí sa, že slnečné lúče stimulujú tvorbu vitamínu D v tele človeka. Existuje však niekoľko bezpečnejších spôsobov, ako tento potrebný vitamín organizmu dodať. Hovoríme o konzumácii mastnejších rýb (napr. tuniak), mlieka a mliečnych výrobkov či vitamínu D ako doplnku stravy. O konzumácii akýchkoľvek doplnkov stravy by ste sa však mali poradiť s odborníkom-lekárom, zvlášť v prípade, že by konzumentom malo byť dieťa.